Glukozamin je molekula aminokiselina i šećera koja je veoma važna za hrskavice i vezivna tkiva čiji je i sastav ujedno. Nalazi se dakle u ljudskom tijelu, odnosno u vezivnom tkivu i hrskavici. Hrskavice i vezivna tkiva su dio čovječijeg tijela koji nažalost tokom godinama slabi i propada, stoga je glukozamin veoma važan za normalno funkcioniranje tijela.
Ukoliko tijelu fali značajna količina glukozamina, hrskavice i vezivna tkiva će se istrošiti, i tada dolazi do pojave intenzivnih i dugotrajnih bolova, te dolazi i do otečenosti zglobova. Glukozanim sulfat sadrži dodatni sumpor koji pospješuje oporavak hrskavice.

Gdje možemo pronaći glukozamin?
Kao što smo već naglasili, glukozamin je nepohodan za zdravlje i za elastičnost ligamenata, tetiva i za fukncioniranje diskova među kičmenim pršljenovima. Također je veoma bitan za održavanje ležišta između zglobova te za hrskavice i stanične membrane.
Vezivno tkivo se generalno sastoji od najrasprostranjenijeg proteina koji sačinjava trećinu svih proteina unutar čovječijeg tijela koji se zove kolagen. Te se sastoji od proteoglikana koji gradi osnovu za kolagensko tkivo.
Jedini način da se poveća nivo glukozamina u tijelu jeste da se dodatno unosi putem dodataka prehani. Glukozamin možemo pronaći u obliku soli glukozamin hidrohlorida (HCI), N-acetil glukozamina i u obliku glukozamin sulfata. Sve navedemo ima istu funkciju za zdravlje hrskavica i vezivnih tkiva.
Chondroitin sulfat je sulfatizirani glikozaminoglikan sastavljen od lanca naizmjeničnih šećera (N-acetilgalaktozamina i glukuronske kiseline). Najčešće se nalazi vezan za proteine kao dio proteoglikana. To je dakle strukturna komponenta hrskavice koja zajedno sa glukozaminom služi za održavanje zdavlja te i za liječenje osteoartritisa i prevenciju povreda ligamenata, tetiva i hrskavice.
Najveći izvor glukozamina je hitin iz ljuštura školjki i rakova. Nauka je dokazala da se 95% oralno unesenog glukozamina apsorbira neoštećeno kroz crijeva. Te se oko 30% unesene količine organizam skladišti za kasniju sintezu dodatnog vezivnog tkiva.
Glukozamin se u malim količinama nalazi u:
- životinjskim kostima,
- nekim gljivama
- moždini,
- školjkašima.
Glukozamin se može pronaći u ljušturama morskih životinja, a malu količinu glukozamina možete unijeti u tijelo jedući supu od školjaka ili rakova.
Nema ga u velikim količinama u hrani. Potrebno je koristiti suplemente koji imaju dovoljno glukozamina kako biste zadovoljili dnevne potrebe.

Doziranje glukozamin sulfata
Prehrana dakle uglavnom ne sadrži posebne izvore Glukozamina, stoga biste ga morali unositi putem suplemenata, odnosno, putem dodataka prehrani.
Alergija na mekušce: Neke vrste glukozamin sulfata izrađene su iz oklopa škampa, jastoga i rakova. Ovi proizvodi mogu izazvati alergijske reakcije kod ljudi s alergijom na mekušce. Stoga biste trebali znati da li ste alergični na meso mekušaca generalno.
Glukozamin se može uzimati na 3 načina:
- Transdermalno (preko kože) pomoću krema,
- Intramuskularno, putem injekcija,
- Peroralno, kroz usta.
Glukozamin treba uzimati u obliku suplemenata. Taj proces bi trebao trajati od 2 do 4 mjeseca prije pojave pozitivnih učinaka. Preporučuje se u dnevnoj dozi od 1500 do 2000 mg.

Glukozamin i nesanica?
Obzirom da je glukozamin komponenta hrskavice, veoma često se koristi kao sastav u kremama, gelovima te u lijekovima koji se koriste u borbi protiv bolova u zglobovima. Koristi se i kao dodatak pri liječenju osteoartritisa.
Obzirom da je ovo veoma čest sastav kada je u pitanju suzbijanje sličnih bolova i liječenje sličnih bolesti, nuspojava koja se može dešavati jeste i jaka nesanica praćena glavoboljom. Stoga se preporučuje uzimanje ovakvih lijekova ujutro, i nikako prije spavanja kako ne biste ugrozili kvalitetan san i negativno doprinijeli radu vašeg imuniteta.