Aminokiseline su veoma važne za naše tijelo i organizam, i njihova glavna uloga je izgradnja proteina koji povezuju stanice tkiva te prenose minerale iz izvanstaničnog prostora u stanicu. Dijelimo ih na tri vrste a to su esencijalne, neesencijalne i uvjetno esencijalne i iz samog njihovog naziva možemo procijeniti njihovu važnost.
Aminokiselina sastoji se od dušika, kisika, ugljika i vodika. One se dijele na amino grupu, karboksilnu grupu i organsku grupu.
Esencijalnih aminokiselina ima 9 i neophodne su za pravilno funkcioniranje organizma. Organizam ih ne može sam proizvoditi niti skladištiti, jedini način da ih tijelo dobije je putem hrane.
Neesencijalne aminokiseline tijelo može proizvesti iz esencijalnih, dok su uvjetno esencijalne potrebne tijelu kada proživljava stres ili kada je tijelo bolesno.
Aminokiseline su veoma važne u sintezi vitamina i u metabolizmu masti. Također su sastavni dio enzima, obavljaju ulogu neurotrasmitera te utiču na acidobaznu ravnotežu u tijelu. Veoma su važan izvor energije.
Koji su simpomi nedostatka aminokiselina?
Obično se prvo javljaju bolovi u mišićima te se pojavljuju tvrokorne masne naslage na tijelu. Jedan od glavnih simptoma je također i umor kao i snažan osjećaj iscrpljenosti.
Nedostatak aminokiselina može se primjetiti na noktima, kosi i koži. Dakle, manjak aminokiseline može značajno uticati na gubitak kose. Metionin je u velikoj mjeri zaslužan za jake nokte, dok su treonin i cistin zaslužni za elastičnost kože.
Aminokiseline igraju važnu ulogu u stvaranju neurotransmitera koji regulišu raspoloženje. Nedostatak triptofana osjeti se u padu serotonina – odnosno hormona sreće,. Zbog toga može uslijediti depresija ili jaka tjeskoba.
Nedostatak aminokiselina može se izraziti i u nedostatku koncentracije i slabog pamćenja.
Koje su to esencijalne aminokiseline?
9 esencijalnih aminokiselina su:
- fenilalanin,
- histidin,
- izoleucin,
- leucin,
- lizin,
- metionin,
- treonin,
- triptofan,
- valin.
Svaka od navedenih aminokiselina ima svoju veoma važnu funkciju.
Fenilalanin
Fenilalanin se u tijelu pretvara u aminokiselinu tirozin. On je potreban za proizvodnju proteina i signalnih molekula. Fenilalanin ima velik utjecaj na raspoloženje i mentalno zdravlje.
Najbolji izvori fenilalanina su: soja, sjemenke bundeve, jaja, meso, plodovi mora.
Histidin
Histidin je važan za proizvodnju neurotransmitera, osobito histamina koji je bitan za pravilno funkcioniranje imuniteta, probave, sna. Izvori histidina su: meso, sir, soja, sjemenke i orašasti plodovi, jaja, žitarice, mahunarke.
Izoleucin
Izoleucin je oblik leucina koji pomaže tijelu da proizvodi hemoglobin, stimulira porast količine dušika u mišićnim stanicama, važan je i za proizvodnju energije te za pravilno funkcioniranje imuniteta.
Izvori izoleucina su: soja, meso, riba, mliječni proizvodi i jaja, orašasti plodovi i sjemenke, mahunarke.
Leucin
Leucin pomaže pri jačanju i rastu mišića, sudjeluje u regulaciji nivoa šećera u krvi te je važan za hormone rasta.
Izvori leucina su: jaja i mliječni proizvodi, meso, riba i plodovi mora, soja, sjemenke, kikiriki.
Lizin
Lizin je jedna od glavnih aminokiselina za popravak mišića, pomaže apsorpciji drugih minerala u tijelu i potreban je za sintezu kolagena. Bitan je i za apsorpciju kalcija te proizvodnju elastina.
Izvori lizina su: jaja i mliječni proizvodi, meso, riba i plodovi mora, soja, sjemenke i orašasti plodovi.
Metionin
Metionin je važan za održavanje metabolizma, za rast novih tkiva te apsorpciju cinka i selena.
Izvori metionina su: brazilski oraščići, meso, jaja i mliječni proizvodi, riba i plodovi mora, mahunarke.
Treonin
Treonin podržava rad imuniteta, pomaže u izgradnji kolagena i elastina i ima važnu ulogu u metabolizmu masnog tkiva.
Izvori treonina su: meso, jetrica, riba i plodovi mora, sjemenke i orašasti plodovi, sir.
Triptofan
Kada tijelo apsorbira triptofan, pretvara ga u serotonin i pomaže u smanjenju stresa i depresije. Poznat je po opuštajućem djelovanju na tijelo i potiče zdrav san, pravilan rad mozga i živčanog sistema.
Izvori triptofana su: sjemenke i orašasti plodovi, meso, mahunarke, jaja i mliječni proizvodi, alge.
Valin
Valin je važan za optimalni rast i oporavak mišića te je koristan živčanom i probavnom sustavu.
Izvori valina su: gljive, meso, riba i plodovi mora, sir, sjemenke i orašasti plodovi, mahunarke…
Aminokiseline kao proteinski suplementi
Aminokiseline u suplementima koriste se za stimuliranje gubitka abdominalne masti kod žena u menopauzi, ali i za zadržavanje mišićne mase kod vježbanja. Grade i održavaju mišiće te izgrađuju mišićnu masu povećavajući im snagu i izdržljivost. Upotreba suplemenata aminokiseline povećava generalnu snagu tijela.
Iako su od velike koristi za zdravlje čovjeka, trebali biste se savjetovati sa stručnjakom prije upotrebe jer proteini mogu predstavljati opterećenje bubrezima. Također, ukoliko imate alergiju na hranu, suplementi mogu napraviti problem.